Placek ten wypiekano w piekarniku na blachach o różnych kształtach, a podawano go zaś ku uciesze życia codziennego, łasuchom na słodko np. z musem jabłkowym lub z powidłami, a w domach, w których preferowano bardziej zdecydowane smaki z kaszanką wcześniej przesmażoną z cebulą . Bambrzak popijano często zsiadłym mlekiem.  Z kwaśną śmietaną śmietaną smakował również wybornie i w ten sposób przyjmowano gości i celebrowano popołudniowy poczęstunek.

      Myślę, że odnowienie tradycji Bambrzaka - Bambrzoka służyć będzie utrwalaniu dziedzictwa kulinarnego regionu poznańskiego , czyli wszystkiego co naturalne dookoła Poznania.

      Konkurs na najlepszy Bambrzak organizowany po raz pierwszy  w regionie poznańskim przy współpracy ze Starostą Poznańskim w dniu 7 października 2012r. upowszechni tradycję Bambrzaka i wprowadzi go na stałe do diety dnia codziennego Poznaniaków.

     Hanna Szymanderska, która od dawna zajmuje się w literaturze korzeniami kulinarnymi Polski potwierdza walory smakowe Bambrzaka i podkreśla duże możliwości przyrządzania go w różnych wariantach smakowych, urozmaiconych składnikami pochodzenia regionalnego. Uważa również, że jest to znakomite odkrycie tradycyjnej receptury regionu poznańskiego, które przywróci i wzbogaci tradycję kulinarną okolic Poznania i całej Wielkopolski.

      Andrzej Fiedoruk zwraca uwagę, że Bambrzak pochodzi z  poznańskiego ale znany jest w całej Polsce. Przez swoją długą tradycję i smak dnia powszedniego zasługuje na obudzenie ze snu. Może konkurs wprowadzający tą potrawę na stałe do krajobrazu Wielkopolski pozwoli przywrócić Bambrzaka na stoły Poznaniaków i Wielkopolan. Pierwszy konkurs na najlepszy Bambrzak – Szreniawa 7 października 2012r.

Witold    Wróbel

 Więcej informacji na http://powiat.poznan.pl/strona-glowna/upiecz-wlasny-bambrzok-3488.html