W dniach 18 - 19 września 2010 roku odbył się V Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi. Impreza, która została objęta honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego przyciągnęła wielu zainteresowanych tematyką dziedzictwa kulinarnego. Pierwszy dzień festiwalu upłynął pod znakiem konkursów:

  • na najlepszy pasztet, 
  • na najlepszą potrawę z gęsi,
  • na najlepszą nalewkę Powiatu Ostrzeszowskiego

Do konkursów przyjęto łącznie 77 zgłoszeń, w tym: 20 pasztetów, 11 potraw z gęsi i aż 46 nalewek. Liczba zgłoszonych nalewek przekroczyła oczekiwania organizatorów, ponieważ konkurs ten organizowano w Ostrzeszowie po raz pierwszy.

W konkursie na najlepszy pasztet decyzją kapituły, której przewodniczył prof. dr hab. Włodzimierz Dolata zwyciężyli:

  • w kategorii Przedsiębiorstwa, firmy branży mięsnej, restauracje i stołówki
    Pensjonat MACIEJANKA Radosław Maciej z Kobylej Góry za pasztet szampański
  • w kategorii Koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne, osoby indywidualne
    Skowrońska Małgorzata z Grabowa nad Prosną za pasztet z kaczki
  • w kategorii Szkoły
    Zespół Szkół nr 3 z Ostrzeszowa za pasztet szampański.

W ramach konkursów pojawiły się także zgłoszenia wytwórców z Ukrainy, Czech i Słowacji. Dla wytwórców zagranicznych przygotowano nagrodę w kategorii Europasztet, którą w tym roku otrzymał Pan Michal Kortyś z Litomyśla w Czechach za pasztet z boczkiem.

W konkursie na najlepszą potrawę z gęsi najlepsi okazali się:

  • w kategorii Przedsiębiorstwa, firmy branży mięsnej, restauracje i stołówki
    Wytwórnia Wędlin Dreszler Wiesław z Nowego Miasta Lubawskiego za półgęsek
  • w kategorii Koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne, osoby indywidualne
    Pani Grażyna Semberecka z Mąkoszyc za gęś ze śliwkami
  • w kategorii Szkoły
    Liceum Drogobić z Ukrainy za gęś faszerowaną po galicku.

W konkursie na najlepsza nalewkę wśród nalewek zgłoszonych z terenu Powiatu Ostrzeszowskiego bezkonkurencyjna okazała się nalewka z pigwowca na miodzie przygotowana przez Panią Grażyną Semberecką z Mąkoszyc. Natomiast wśród nalewek zgłoszonych spoza powiatu najlepszą okazała Hyćkówka zgłoszona przez Pana Jerzego Justa ze Śmiłowa.      
 
Po wytypowaniu zwycięzców przez Kapituły konkursowe na Dziedzińcu Baszty Kazimierzowskiej w Ostrzeszowie odbyła się dalsza część festiwalu:
W ramach pokazu „Poznań- Wrocław- Warszawa- gotuje dla Ostrzeszowa” przygotowano potrawę „Forszmak ostrzeszowski”. Całość komentował dr Grzegorz Russak. Ugotowana  potrawa przeznaczona została do degustacji przez uczestników imprezy. W tym dniu odbył się także wieczór autorski Hanny Szymanderskiej oraz Romany Chojnackiej, autorek licznych książek o tematyce kulinarnej.
 
Na zakończenie zaplanowano występ kabaretu „Drużyna Murzyna” oraz koncert Anny Żebrowskiej pt. „Tyle słońca…!” wykonującej piosenki Anny Jantar.
 
Drugi dzień V Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi rozpoczęto od oficjalnej Gali zorganizowanej w Kinoteatrze Piast w Ostrzeszowie, podczas której wręczono nagrody i wyróżnienia oraz podziękowania za promowanie Ziemi Ostrzeszowskiej.
Dalsza część festiwalu odbyła się na parkingu przy Baszcie Kazimierzowskiej w Ostrzeszowie, gdzie odbył się Kiermasz Produktów Tradycyjnych i Lokalnych.
Ulicami miasta przemaszerował korowód dziecięcy, po którym nastąpiło wypuszczenie przez dzieci 750 balonów na 750 lecie Ostrzeszowa. Zaprezentowano także pokaz pieczenia pasztetów, wytwarzania nalewek, pieczenia gęsi. Specjały te przeznaczono do degustacji przez publiczność. W części artystycznej wystąpił zespół Uniwersytetu III Wieku, zespół „Siła Przebicia” i Magdalena Durecka, która wykonała polskie przeboje lat 90 – tych. Całość obchodów uświetniał pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna.

fest

 

Data wydarzenia
-